sobota 14. září 2013

JAK PŘEŽÍT ŠKOLNÍ ROK

Ačkoli reklamní letáky na školní potřeby hlásaly "Hurá do školy!", já se zpátky do lavic vůbec netěšila. A neznám ani nikoho staršího deseti let, kdo by se těšil. Se spolužáky jsme se shodli na jednom: "Škoda, jak rychle ty prázdniny utekly."
Ve škole jsem byla znuděná a otrávená už první den a i přesto, že se snažím myslet optimisticky, jsem jenom na něco nadávala. Najednou jsem totiž musela dělat i to, co mě nebaví. Protože ať máte prázdniny nudné a nezajímavé nebo plné dovolených, schůzek s kamarády, návštěv a táborů, můžete dělat jen to, co vás baví. Nebo nedělat vůbec nic, jenom odpočívat.
Návrat do školy byl tedy dost náročný, a proto si ho snažím zpříjemňovat alespoň maličkostmi. Jestli jste na tom podobně, můžete se inspirovat mými tipy.
1. Na podzim a obzvláště v zimě, je velmi chladno. Když se k tomu přidá fakt, že škola šetří na topení a učitelé a někteří spolužáci rádi větrají, vydržet ve třídě bez svetru je skoro nemožné. Proto jich mám spoustu.
2. Kromě barev a štětců na výtvarnou výchovu a oblečení a bot na tělocvik, si po prázdninách bohužel musím přinést i přezůvky. Protože jsem na to slovo až alergická a klasické bačkory mi připadají ohavné, snažím se tento požadavek učitelů jakkoli obejít. Nosím tedy baleríny a tenisky na podzim a na jaře, válenky v zimě a sandály v létě. A když už si vezmu něco podobného přezůvkám, tak jedině crocsy.
3. Školní dny mi také zpříjemňuje domácí čaj a zdravé svačiny. Čaj si dělám nejčastěji ze sušené máty z naší zahrádky s kapkou medu nebo maté od firmy Oxalis. Kávu si vařím podle počasí – silnější a horkou pro chladnější dny, mléčnou s trochou ledu pro letní. Ke svačině si obvykle dávám ovoce, a protože o kvalitě jídel ze školní jídelny silně pochybuji, k obědu si doma připravuju toasty a sendviče.
4. Abych se donutila k učení, potřebuji mít přehledné zápisy. Zvýrazňovače a barevná pera jsou tedy nezbytností. A navíc: Proč si fyziku nezpestřit třpytkami?
5. K tomu, aby mi učení tolik nevadilo, mi pomáhají nejen hezké zápisy, ale i hezké sešity. Stačí si je polepit barevnými papíry, výstřižky z novin nebo obrázky podle své fantazie.

P.S.: Vím, že jsem na blog už dlouho nenapsala a že tento článek není zrovna nejdelší, ale návrat do školy mě hodně vyčerpal a tři dny jsem byla na výjezdu (o kterém také plánuji článek).

xx K.

pondělí 2. září 2013

K. V KUCHYNI: ČESKÉ KOLÁČE A KOLÁČKY

U koláčů jsem se stihla pohádat, usmířit, připadat si jako vesničan, co přijel do hlavního města, oslavovat, a průběžně jsem je pekla asi šest měsíců.
Začalo to takhle. Byl konec března, venku ležel sníh, pečení znamenalo zahřát se u trouby a ještě si u toho pochutnat a sestřin přítel Martin chtěl něco péct a dostal chuť na koláčky. Já jsem si nedávno koupila 'velkou knihu receptů', neboli svazek několika starších kulinářských časopisů za dobrou cenu. V ní mě mimo jiné zaujal právě recept na české koláčky. A protože koláčky vypadaly v časopisu celkem složitě a já nebyla natolik odvážná, abych hned napoprvé zkoušela upéct koláčky podle vlastního receptu, zvlášť když se Martin tak těšil, navrhla jsem mu: "Co je zkusit podle tohoto receptu?"
Vydali jsme se tedy do obchodu, nakoupit všechno potřebné a pustili se do toho. Sestra Nikča chtěla Martinovi pomoct a tak začala odvažovat mouku a ostatní. Jenže Martin chtěl péct stylem 'já sám', a následoval rozhovor:
"Co to děláš?"
"Odvažuju, co budeš potřebovat. Chtěla jsem ti pomoct."
"To je dobrý, já si to chci udělat sám."
"Tak počkej, ať to dovážím."
"Nech mě, abych si to udělal sám. Běž si sednout."
Sestra si tedy šla sednout na pohovku.
"To je všechno, co se tam dává?"
Zeptal se Martin.
"Jo."
"Ale tady píšou, že se tam má dávat ještě…"
"Vždyť jo. Ale máš tam odváženou všechnu mouku, co se do toho dává." Řekla už mírně naštvaná.
"Nechceš nějak pomoct?" Vložila jsem se do toho.
"Ne, já si to chci udělat sám."
Tak se Martin pustil do přípravy těsta, ale zanedlouho se sestra ozvala:
"To mlíko do kvásku nedávej studené, nech ho trochu zteplat."
"Ale já už ho tam dal."
"Takhle ti to správně nevykvasí."
"Ale jo. To se takhle dělá."
"Když myslíš. Tak si to dělej, jak chceš."
"Taky budu."
"Vážně nechceš pomoct?" Zeptala jsem se.
A takto, ve stylu Nikča radí, Martin pracuje a já pomáhám, když mi Martin na otázku "Nechceš pomoct?" odpoví ano, jsme postupovali celým receptem. Zapomněli jsme nechat nakynout koláčky na plechu, hádali se, dohadovali a diskutovali o tom, co říká recept, jak se to má dělat, jak to kdo dělá a co kdo dělá špatně, ale nakonec jsme koláčky upekli. A zjistili, že čím víc lidí je v kuchyni, tím je větší zmatek.
Koláčky byly výborné. Dokonce tak dobré, že jsme se usmířili, všechno si odpustili a já se do pečení pustila znovu. Podruhé jsem ale pekla sama a přísně se držela receptu. Zjistila jsem, že koláče nejsou složité, pokud máte o pečení přehled a víte, co máte dělat. Jen zaberou trochu víc času.
Proto jsem se pustila do vymýšlení vlastních receptů a pečení. Jeden koláč jsem také pekla na oslavu narození sestřiného a Martinova miminka a konce sestřiny diety při těhotenské cukrovce. Upekla jsem dva velké koláče a jediné na co se vešly, byl obrovský plechový tác s motivem českého cibuláku. Proto jsme si s mamkou, když jsme šly k sestřinému a Martinově domu, připadaly jako vesničané, co přijeli do Prahy.
Mimochodem, při přípravě náplně jsem do ní dala moc vody a tak jsme ji s mamkou vařily skoro hodinu.
Koláče mám zkrátka spojené se spoustou zážitků. A vy si je podle mého receptu můžete upéct taky.

TĚSTO
Příprava: 15 minut
Kvašení: 15 minut
Kynutí: 2 hodiny

Ingredience na 4 koláče / 25 koláčků:
300g hladké mouky
200g polohrubé mouky
200ml mléka
80g cukru krupice
1 sáček vanilkového cukru
150g másla
3 žloutky
1 vejce
42g droždí
špetka soli

Ingredience na 2 koláče / 12 koláčků:
150g hladké mouky
100g polohrubé mouky
40g cukru krupice
1/2 sáčku (10g) vanilkového cukru
100ml mléka
75g másla
1 žloutek
1 vejce
20g čerstvého droždí
špetka soli

Postup:
1.    V misce smíchejte 4 (2 na 1/2 dávky) lžíce mléka, 2 (1) lžíce krupicového cukru, 2 (1) lžíce polohrubé mouky a droždí. Na teplém místě nechte vzejít kvásek, trvá to asi 15 minut. Mezitím rozpusťte máslo a nechte ho vychladnout.
2.    Z mouky, cukru, mléka, másla, vajec, soli a kvásku vypracujte hladké nelepivé těsto a nechte ho hodinu kynout. Promíchejte a nechte kynout další hodinu.

NÁPLNĚ NA 1 KOLÁČ / 8 KOLÁČKŮ
Tvarohová: Smíchejte 250g polotučného tvarohu, 1 žloutek, 50g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, semínka z 1/4 vanilkového lusku, kůru z 1/4 citronu a 1 lžíci mléka.
Maková: Povařte 80g máku a 100ml mléka 10 minut. Přidejte 1 lžičku másla, 20g krupicového cukru, 10g vanilkového cukru, 1 lžíci rumu, kůru z 1/4 citronu a špetku mletého hřebíčku.
Povidlová: Smíchejte 400g povidel a 3 lžíce rumu.
Hrušková: Oloupejte, očistěte a nakrájejte 3 hrušky. Povařte hrušky, 2 lžíce švestkových povidel, 10g skořicového cukru, 2 lžíce vody a 1 lžíci rumu 10 minut.
Meruňková: Povařte 200g vypeckovaných meruněk, 1 sáček vanilkového cukru, kůru z 1/4 a šťávu z 1/2 pomeranče a 1 lžíci vody 10 minut.
Jablečná: Oloupejte, očistěte a nakrájejte 3 jablka. Povařte jablka, 1 lžíci krupicového cukru, 3 lžíce vody a 1 lžíci rumu 10 minut. Přidejte 2 lžičky skořice a kůru z 1/4 citronu.
Ořechová: Na 25g másla opražte 120g nahrubo mletých vlašských ořechů. Přidejte 80 ml mléka, 1 lžíci medu, 1 lžíci moučkového cukru, 1 lžičku skořice a nechte náplň vychladnout. Přidejte 2 žloutky.

DOKONČENÍ KOLÁČŮ
Příprava: 10 minut
Kynutí: 10 minut
Pečení: 16 – 18 minut

Ingredience:
hladká mouka na vál
1 vejce na potření
rozinky, mandle, vlašské nebo lískové ořechy na ozdobení

Postup:
1.    Troubu předehřejte na 180°C. Těsto podle počtu koláčů rozdělte na čtvrtiny nebo poloviny a vytvarujte bochánky. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte 10 minut kynout.
2.    Bochánky rukama vytáhněte do tvaru koláče. Okraje potřete rozšlehaným vejcem a do středu dejte náplň. Ozdobte rozinkami nebo ořechy. Pečte 10 minut, poté plech otočte a pečte dalších 6 – 8 minut.

DOKONČENÍ KOLÁČKŮ
Příprava: 10 minut
Kynutí: 10 minut
Pečení: 15 minut

Ingredience:
hladká mouka na vál
1 vejce na potření
rozinky, mandle, vlašské nebo lískové ořechy na ozdobení

Postup:
1.    Troubu předehřejte na 180°C. Lžící nabírejte kousky těsta a tvarujte z něj menší bochánky. Položte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte je kynout 10 minut.
2.    Dnem skleničky rozmáčkněte středy bochánků. Okraje potřete rozšlehaným vejcem a do středů dejte náplň. Ozdobte rozinkami nebo ořechy. Pečte 10 minut, poté plech otočte a pečte dalších 5 minut.

TIPY:
·         Mléko a vejce nechte chvíli zteplat při pokojové teplotě. Těsto tak lépe kyne.
·         Náplně můžete kombinovat podle chuti nebo se inspirujte mými kombinacemi.