úterý 22. dubna 2014

ŽÁDNÉ KOLEDOVÁNÍ, PROSÍM


Velikonoce nejsou zrovna mým oblíbeným svátkem. Koledování mi připadá trapné z obou stran – malí kluci se stydí, starší koledníci se vás snaží buď co nejvíc zpráskat, nebo se bojí, aby vás moc nezpráskali a jen vás tak divně poťukají.
Zvykla jsem si, že k nám na Velikonoce nikdo nechodí. Naplánovala jsem si proto, že Velikonoce strávím jinak. Tak, jak jsme to s rodinou – já, mamka, sestra a její přítel Martin – vždycky chtěli. Tedy u Martina si nejsem moc jistá, je to přecijen chlap, a těm se tradiční Velikonoce líbí. Zkrátka jsme se rozhodli Velikonoce oslavit pečením (a následným pojídáním) beránka, mazanců a jiných dobrot, barvením pár vajec, a tím, že jsme prostě spolu. Bez návštěv.
Ráno jsme si však všimli koledníků obcházejících domy. A pak, asi po čtvrt hodině, někdo k našemu nekončícímu překvapení (už asi osm let u nás nikdo nebyl), někdo přišel i k nám a narušil nám naši představu Velikonoc bez "té hrozné koledy".
Byli to sousedé z horního konce ulice – tatínek s jedním zhruba patnáctiletým, druhým asi ročním synem a asi čtyřletou holčičkou. Protože jsem s nimi ani trochu nepočítala, měla jsem  na sobě tepláky a staré tričko (i když obojí relativně hezké), na nehtech oloupaný lak, vlasy, kterým chybělo velmi málo k tomu, aby byly potřebovaly umýt, a nabídnout jsem jim mohla pouze šest jednobarevně nabarvených vajec a pár malých čokoládových vajíček.
Tak jsem se běžela rychle obléknout a mamka jim šla otevřít. Té mezitím stihli vysvětlit, odkud přesně jsou. Pak nás vyšlehali (nejmenší u toho řekl pouze "hm, hm") a došla jsem pro vajíčka a skleničky na panáky, do kterých mamka nalila becherovku (slivovici nemáme) tatínkovi a staršímu synovi, co měli při mrskání říkanky v duchu "vajíčka dejte dětem, po kalíšku my chcem". Což se mi vzhledem k našim pár vajíčkům náramně líbilo. Kromě toho jsme se po sousedově "Nechci být drzý, ale mohli bysme si potykat, ne?" představili a on nás také pozval na pálení čarodějnic, kde se prý chtěl seznámit se sousedy.
Pak přišli kluci – dvojčata – odvedle, kteří mile překvapili novou koledou. Nepamatuji se přesně jakou, ale obehrané "hody, hody, doprovody" to rozhodně nebylo. A po nich ještě sousedka odnaproti se svým malým synem. Ten nás pobavil, když na mamku spustil: "Ben, ben, ben, všechny blechy ven..."
Koledování jsem si sice nezamilovala, ale nakonec jsem zjistila, že není tak hrozné. Možná to bude tím, že to "trapné koledování" prostě k Velikonocům patří. A když je to jednou do roka… Tak jo, jsem schopna přivřít oči a skousnout i koledu.


P.S. Příští rok tedy nakoupíme víc čokoládových vajíček nebo figurek – těch opravdových vajíček asi nabarvíme zase jenom tolik, kolik jsme schopni spotřebovat do pomazánky, protože děti stejně nejradši čokoládu, a starší se, předpokládám, opět raději napijí.
P.P.S. Péct budu určitě stejně.
P.P.P.S. Recept na beránka sem bohužel nedám, protože ten můj se zrovna nepovedl. Jako náhradu nabízím vajíčkovou pomazánku – ta prostě k Velikonocům taky patří. Moje je odlehčená, bez majonézy.

VAJÍČKOVÁ POMAZÁNKA

Příprava: 5 minut
Vaření: 10-12 minut
Chladnutí: 5-10 minut

Množství: na 6-8 plátků chleba

Ingredience:
4 vejce
100g lučiny
1 lžička kremžské hořčice
1 lžička citronové šťávy
1 lžička – 1 lžíce mléka na zředění
sůl a pepř
1 nakládaná okurka nakrájená na kostičky nebo 1 lžíce nasekané pažitky

Postup:
  1. Vejce dejte do osolené vody (osolené proto, aby vejce nevyteklo, když praskne) a přiveďte k varu. Poté vařte natvrdo 10-12 minut.
  2. Mezitím promíchejte lučinu, hořčici, citronovou šťávu a mléko. Osolte a opepřete. Nakrájejte okurku nebo nasekejte pažitku a přimíchejte.
  3. Vejce dejte na chvíli zchladnout do studené vody. Oloupejte skořápku, nakrájejte vejce na kostičky a přimíchejte.

sobota 19. dubna 2014

VELIKONOČNÍ PEČENÍ

Vím, že k předešlému článku o zdravých kaších se tenhle moc nehodí, ale kdo by si na Velikonoce nedal alespoň mazanec? Různé sladké buchty z kynutého těsta (stejně jako beránek, na kterého sem brzy taky dám recept), k velikonočním svátkům prostě patří. Já jsem je tedy pekla již týden před Velikonoci, abych vyzkoušela hodně receptů a všechny doladila k dokonalosti. Kromě klasického mazance tady najdete recept i na jidáše, které jsou také tradiční, ale už ne tak známé, velikonoční ptáčky (pro mě chuť z dětství) a hot cross buns, což jsou mými slovy "britské minimazance s kořením a sušeným ovocem".

VELIKONOČNÍ PTÁČCI

Příprava: 30 minut
Kynutí a kvašení: 1 hodina a 15 minut
Pečení: 20 minut

Množství: 25 ptáčků

Ingredience:
20g droždí
500g hladké mouky
220ml mléka
1 lžíce krupicového cukru
špetka soli
120g másla
1 lžíce medu
2 žloutky
1 vejce
13 rozinek

Postup:
1. Droždí smíchejte v misce se lžící mouky, lžící mléka a cukrem. Na teplém místě nechte zhruba 15 minut vzejít kvásek. Mezitím si rozpusťte máslo a nechte ho trochu vychladnout.
2. Ze zbylé mouky, mléka, soli, másla, medu, žloutků a kvásku vypracujte hladké těsto, které se odlepuje od stěn nádoby. Poprašte ho moukou, přikryjte utěrkou a dejte kynout na teplé místo. Kynutí bude trvat zhruba 1 hodinu, těsto by mělo nakynout na dvojnásobný objem.
3. Předehřejte si troubu na 160°C. Vytvořte ptáčky. Uškubněte nebo odkrojte kousek těsta velký jako vlašský ořech a vyválejte z něj váleček. Z válečku vytvořte uzlík. Do jednoho konce zapíchněte čtvrtky rozinek jako očička a můžete pomocí nože nebo nůžek vytvarovat zobáček. Druhý konec prstem zploštěte a naříznutím z něj vytvarujte ocásek. Dávejte na plech vyložený pečicím papírem. Rozšlehejte vejce a potřete jím ptáčky, přitom dávejte pozor na očička. Pečte 20 minut.

Tip:
Pokud vám připadají ptáčci moc pracní, můžete do těsta zapracovat rozinky a tvořit bochánky. Ptáčci jsou ale mnohem zábavnější – ne vždy totiž vypadají jako ptáčci, jak jsem se přesvědčila.

JIDÁŠE

Příprava: 30 minut
Kynutí a kvašení: 1 hodina a 25 minut
Pečení: 20 minut

Množství: 25 jidášů

Ingredience:
20g droždí
500g hladké mouky
240ml mléka
1 lžíce krupicového cukru
30g vanilkového cukru
špetka soli
kůra z 1 citronu
120g másla
2 žloutky
1 vejce
med na potření

Postup:
1. Droždí smíchejte v misce se lžící mouky, lžící mléka a cukrem. Na teplém místě nechte zhruba 15 minut vzejít kvásek. Mezitím nastrouhejte citronovou kůru, rozpusťte máslo a nechte ho trochu vychladnout.
2. Ze zbylé mouky, mléka, cukru, soli, citronové kůry, másla, žloutků a kvásku vypracujte hladké těsto, které se odlepuje od stěn nádoby. Poprašte ho moukou, přikryjte utěrkou a dejte kynout na teplé místo. Kynutí bude trvat zhruba 1 hodinu, těsto by mělo nakynout na dvojnásobný objem.
3. Předehřejte si troubu na 160°C. Lžící oddělujte kousky těsta, vytvořte z nich válečky a ty stočte. Nechte kynout na plechu vyloženém pečicím papírem 10 minut. Rozšlehejte vejce a potřete jím jidáše. Pečte 20 minut. Po vyndání z trouby je ještě horké potřete medem.

Tip:
Jidáše by měly tvarem připomínat provaz na kterém se Jidáš oběsil. Doposud jsem viděla tři tvary - "esíčka" (konce válečku smotáte na opačné strany), "céčka" (konce válečků smotáte směrem k sobě) a "copy" (v půli váleček přehnete a konce smotáte). Mě se nejvíce líbí esíčka, ale provaz mi nejvíce připomínají copy.

HOT CROSS BUNS

Příprava: 30 minut
Kynutí a kvašení: 1 hodina a 30 minut
Pečení: 20 minut
Chladnutí: 30-60 minut

Množství: 18 bochánků

Ingredience:
50g másla
40g rozinek
60g sušených meruněk
20g sušených švestek
500g hladké mouky
60g třtinového cukru
špetka soli
1 lžička skořice
špetka mletého hřebíčku
špetka mletého sušeného zázvoru
špetka nastrouhaného muškátového oříšku
150ml mléka
100ml vody
7g (1 sáček) instantního droždí
1 vejce
60g moučkového cukru
2 lžíce citronové nebo pomerančové šťávy

Postup:
1. V hrnečku rozpusťte máslo a nechte ho trochu vychladnout. Meruňky a švestky, nakrájejte na kostičky, rozinky s meruňkami propláchněte horkou vodou. Smíchejte mouku, třtinový cukr, sůl, koření, sušené ovoce, mléko, vodu, máslo a droždí. Vypracujte hladké těsto, které se odlepuje od stěn nádoby a nechte ho 1 hodinu kynout.
2. Předehřejte troubu na 180°C. Z těsta vytvořte 18 bochánků, dejte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte 15 minut kynout. Rozšlehejte vejce a potřete jím bochánky. Pečte 20 minut. Po vyndání z trouby je ještě horké potřete medem a nechte vychladnout.
3. Utřete moučkový cukr se šťávou a polevou namalujte na bochánky kříže (na to je nejlepší dát polevu do igelitového sáčku a ustřihnout růžek sáčku).

MAZANEC

Příprava: 40 minut
Kynutí a kvašení: 2 hodiny a 15-20 minut
Pečení: 30-40 minut

Množství: 2 mazance

Ingredience:
50g rozinek
50ml rumu
42g droždí
600g polohrubé mouky
200ml mléka
80g krupicového cukru
150g másla
kůra z 1 citronu
100g mandlí
40g vanilkového cukru
špetka soli
3 žloutky
1 vejce

Postup:
1. Rozinky propláchněte horkou vodou a naložte je na 30 minut do rumu.  Droždí smíchejte v misce se 2 lžícemi mouky, lžící cukru a polovinou mléka. Na teplém místě nechte zhruba 15-20 minut vzejít kvásek. Mezitím rozpusťte máslo a nechte ho trochu vychladnout, nasekejte polovinu mandlí a nastrouhejte citronovou kůru.
2. Ze zbylé mouky, mléka, obou cukrů, soli, citronové kůry, másla, žloutků a kvásku vypracujte hladké těsto, které se odlepuje od stěn nádoby. Přimíchejte nasekané mandle a rozinky s pár kapkami rumu. Poprašte těsto moukou, přikryjte utěrkou a dejte kynout 2 hodiny na teplé místo, aby těsto získalo dvojnásobný objem, v průběhu kynutí ho dvakrát propracujte. Mezitím nakrájejte zbylé mandle na plátky.

3. Předehřejte troubu na 200°C. Z těsta vytvořte 2 bochánky, dejte je na plech vyložený pečicím papírem a nechte 15 minut kynout. Rozšlehejte vejce a potřete jím mazance. Bochánky posypte plátky mandlí a dejte je péct na 10 minut. Poté snižte teplotu na 160°C a pečte dalších 20-30 minut.

pátek 18. dubna 2014

K. V KUCHYNI: ZDRAVÉ KAŠE K SNÍDANI

Minulý rok jsem si na Apetit pikniku zamilovala Naše kaše (www.nasekase.cz). Problém je ale v tom, že tady v Chrudimi je prostě neseženu. Mohla bych si je sice nechat poslat z www.svetbedynek.cz, jenže to by se hodně prodražilo. Pokusila jsem se tedy připravit si podobné vlastní. Dá to sice nějakou práci, takže je lepší připravit si je o víkendu na týden dopředu (v lednici vydrží zhruba 5 dní), avšak když nebydlíte někde, kde se dají Naše kaše sehnat, opravdu se to vyplatí. Můžete si je navíc upravovat podle sebe – čerstvé i sušené ovoce a ořechy můžete různě obměňovat podle sezony nebo chuti. Kaše jsem nejprve zkoušela s jáhly, skvělé jsou však i s pohankou nebo quinoou.
V zimě jsem si také na zahřátí začala připravovat ovesné kaše, protože jíst v promrzlém obýváku cereálie s ledovým mlékem není nic moc. Domácí proto, že mě štvalo, jak jsou ty kupované plné cukru, a ani není jejich příprava výrazně jednodušší. Do domácích dávám jenom rozinky (budete se divit, ale stačí to), které však klidně můžete nahradit i jiným sušeným ovocem. Kromě toho můžete přidat i ořechy a místo kravského mléka použít sójové.

HRUŠKOVÁ KAŠE S KOŘENÍM A SUŠENÝMI MERUŇKAMI

Příprava a vaření: 15 minut
Chladnutí: 30 minut

Množství: 2 porce

Ingredience:
50g uvařených jáhlů/pohanky/qunoy (viz Jáhly, pohanka & quinoa)
240g hrušek (já jsem sice dělala směs hrušky-dýně, pyré tak chytlo hezkou barvu, ale chuť je lepší jen s hruškami)
šťáva z 1/2 pomeranče
1 lžíce vody
2 lžičky mleté skořice
1 lžička mletého sušeného zázvoru
60g sušených meruněk
1 lžička – 1 lžíce (podle chuti) agávového sirupu
20g lískových oříšků

Postup:
  1. Hrušky oloupejte, očistěte a nakrájejte na kousky. Dejte do hrnce, zakapejte pomerančovou šťávou, přidejte vodu, a dejte vařit. Jakmile začne šťáva s vodou bublat, přikryjte pokličkou, stáhněte na mírný plamen a vařte 10 minut.
  2. Mezitím meruňky propláchněte horkou vodou a nakrájejte na kostičky. K hruškám přisypte koření a rozmixujte. Vmíchejte meruňky s agávovým sirupem a nechte vychladnout. Nasekejte ořechy a nasucho je opražte.
  3. Ovocnou směs promíchejte s obilovinami a posypte ořechy.

JABLEČNO-MRKVOVÁ KAŠE SE ŠVESTKAMI A MÁKEM

Příprava a vaření: 20 minut
Chladnutí: 30 minut

Množství: 2 porce

Ingredience:
50g uvařených jáhlů/pohanky/qunoy (viz Jáhly, pohanka & quinoa)
150g jablek
100g mrkve
3 lžíce vody
1 lžíce nemletého máku
60g sušených švestek
1 lžička – 1 lžíce (podle chuti) agávového sirupu
20g mandlí

Postup:
  1. Jablka a mrkev oloupejte, očistěte a nakrájejte na kousky. Dejte do hrnce, přidejte vodu, a dejte vařit. Jakmile začne voda bublat, přikryjte pokličkou, stáhněte na mírný plamen a vařte 10 minut. Mezitím švestky nakrájejte na kostičky.
  2. Rozmixujte, přidejte mák a vařte ještě 5 minut. Vmíchejte švestky s agávovým sirupem a nechte vychladnout. Nasekejte mandle a nasucho je opražte.
  3. Jablečno-mrkvovou směs promíchejte s obilovinami a posypte mandlemi.

JÁHLY, POHANKA & QUNOA
Jáhly (na fotce) jsou malé kuličky, které vznikají loupáním prosa. Obsahují spoustu minerálních látek a vitamíny skupiny B. Před vařením je potřeba propláchnout je horkou vodou, aby se zbavily nahořklé chuti. Vaří se ve slané vodě v poměru 1:3 (jáhly:vodě) přikryté pokličkou zhruba 10 minut doměkka a během vaření se nepromíchávají.
Pohanka (pohankové kroupy) obsahuje hodně rutinu, který je dobrý na funkci cév i  křečové žíly, kromě toho obsahuje vitamin C a E. Vaří se tak, že ji na minutu vsypete do horké vody, poté zabalíte hrnec do utěrky a necháte 20 minut odstát, než ji slijete.
Quinoa jsou semena merlíku čilského a je dobrým zdrojem spousty vitamínů. Vaří se podobně jako rýže 14-18 minut.
Jáhly, pohanka i quinoa jsou bezlepkové a mají vysokou výživovou hodnotu (na dlouhou dobu zasytí). Než je přidáte do kaše, nechte je vychladnout.
Podrobný popis najdete taky tady: http://www.sklizeno.cz/vodickova/aktuality/bulgur-jahly-kuskus-co-to-je-za-luxus/163

OVESNÁ KAŠE S ROZINKAMI

Příprava a vaření: 10-15 minut

Množství: 1 porce

Ingredience:
50g (zhruba 8 lžic) ovesných vloček
hrst rozinek
200ml mléka

Postup:
  1. Rozinky propláchněte v horké vodě a dejte je spolu s ovesnými vločkami do hrnce. Zalijte mlékem a dejte vařit, mezitím párkrát promíchejte. Jakmile začne mléko probublávat, stáhněte plamen a za stálého míchání vařte, dokud kaše nezhoustne.

úterý 8. dubna 2014

K. V KUCHYNI: ZÁVINY PODRUHÉ



Záviny z domácího těsta a s novými náplněmi se mi zalíbily natolik, že jsem zkoušela další a další, i když už nikdo svátek neslavil. Tentokrát jsem vyzkoušela klasický tažený závin a závin z tvarohového těsta. Jejich příprava oproti listovému těstu zabere mnohem méně času a je i jednodušší. Není totiž potřeba dlouhého vyvalování a stačí je nechat odležet jen jednou. Po upečení je těsto křehké a pevnější, než listové. Těsta s náplněmi můžete různě kombinovat (třeba listové těsto s hruškovou náplní) s těmi, o kterých jsem psala minule (http://presypis.blogspot.cz/2014/03/k-v-kuchyni-svatecni-zaviny.html).

TAŽENÝ ZÁVIN (TĚSTO A DOKONČENÍ)

Příprava: 30 minut
Chladnutí: 15 minut
Odležení: 30 minut
Pečení: 30-40 minut

Množství: 2 záviny

Ingredience:
250g hladké mouky + na vál
špetka soli
2 lžičky citronové šťávy
60+80g másla
1 vejce
3 lžíce vody
náplň na 2 záviny

Postup:
1. Na mírném ohni rozpusťte 60g másla a nechte jej 15 minut vychladnout. Společně propracujte mouku, sůl, citronovou šťávu, máslo a vejce. Postupně přidávejte vodu a pokračujte v hnětení, dokud nezískáte hladké a nelepivé těsto. Těsto nechte odležet 30 minut při pokojové teplotě.
2. Mezitím si rozpusťte 80g másla a dejte jej chladnout. Troubu předehřejte na 180°C. Odkrojte polovinu těsta, rozválejte jej na pomoučněném vále, potřete máslem a navrstvěte na něj náplň, přičemž okraje nechte volné. Přehýbáním těsto z delší strany zarolujte, dejte závin na plech spojem dolů a konce ohněte pod závin. Opakujte s druhou polovinou těsta a oba záviny potřete zbylým máslem. Pečte 30-40 minut.

ZÁVIN Z TVAROHOVÉHO TĚSTA (TĚSTO A DOKONČENÍ)

Příprava: 30 minut
Odležení: 20 minut
Pečení: 35-40 minut

Množství: 2 záviny

Ingredience:
420g hladké mouky + na vál
180g změklého másla + 50g na potření
250g polotučného tvarohu (ve vaničce)
náplň na 2 záviny

Postup:
1. Mouku, 180g másla a tvaroh propracujte, abyste získali hladké a nelepivé těsto. Dejte jej na 20 minut odležet do chladničky.
2. Rozpusťte 50g másla a nechte jej chladnout. Troubu předehřejte na 180°C. Odkrojte polovinu těsta, rozválejte jej na pomoučněném vále a navrstvěte na něj náplň, přičemž okraje nechte volné. Přehýbáním těsto z delší strany zarolujte, dejte závin na plech spojem dolů a konce ohněte pod závin. Opakujte s druhou polovinou těsta a oba záviny potřete rozpuštěným máslem. Pečte 30-40 minut.

NÁPLNĚ NA 1 ZÁVIN
Hrušková s karamelem: Nejprve si připravte karamel (klidně i den dopředu). Nasekejte 50g mandlí a nastrouhejte kůru z 1/2 pomeranče. Na pánvi rozpusťte 1 lžíci třtinového cukru, poté přidejte 1 lžíci medu a 1 lžíci vody, rozpusťte, přidejte mandle, pomerančovou kůru a 1/2 lžičky drceného hřebíčku a promíchejte. Rozprostřete na pečicí papír a nechte vychladnout.  Oloupejte, očistěte a nakrájejte na plátky 500g hrušek. Těsto posypte 1 lžící strouhanky, navrstvěte na něj hrušky, natrhejte karamel a dejte jej na hrušky.
Makovo-ořechová: Nasekejte 80g vlašských ořechů. Na 1 lžíci másla opražte ořechy, přidejte 80g mletého máku, 150ml mléka, 1 lžíci rumu, 2 lžíce medu, 1 sáček vanilkového cukru a 1/2 lžičky perníkového koření. Povařte 5-10 minut a poté nechte vychladnout.