pondělí 25. srpna 2014

DENÍK HUBNUTÍ: O PRÁZDNINÁCH

Když máte dobré běžecké boty, je běhání radost!


Na prázdniny jsem si připravila velkolepý plán. Každý den se budu věnovat pětačtyřicet minut plavání nebo třicet minut běhu a patnáctiminutovému posilování a protahování. Budu jíst tuny ovoce, ještě víc tun zeleniny, a žádnou bílou mouku nebo cukry, ty si povolím jen jednou do týdne. Za všechny "prohřešky" budu náležitě zpytovat svědomí.
První týden se mi to celkem (sladké jsem si neodpustila dva dny místo jednoho) dařilo. A pak jsem jela k příbuzným na Moravu. Tam jsem pekla sladké, kterému jsem nikdy neodolala, jedla kupované sladké (svatební koláčky, sušenky), co jsem mu rovněž neodolala, rozloučila se se stoprocentně žitným chlebem, neběhala ani trochu, neposilovala ani minutu, neplavala každý den a někdy třicet minut místo pětačtyřiceti, ale docela dost chodila.
Moje dietní zásady se zmenšily na "každý den se alespoň trochu hýbej", "snaž se jíst ovoce a zeleninu", "moc se nepřežírej" a "jez co nejméně sladkého, co zvládneš". Mým největším trikem bylo "jestli si dneska dáš sladkost, cvič prosím, ať se to trochu vyváží". Tento styl se mi zalíbil natolik, že mi vydržel po celé prázdniny. Tedy kromě dovolené, kdy jsem se nedržela žádných zásad. "Jsem přeci na dovolené, tak co se omezovat?"
A věřte nebo ne, ani trochu jsem nepřibrala, možná ještě něco zhubla. Takže, dámy a pánové, představuji vám "Šťastnou dietu podle K.":
  1. Řiďte se radami v úvodu tohoto článku http://presypis.blogspot.cz/2014/06/denik-hubnuti-6-tyden.html, berte to však s nadhledem.
  2. Každý den se nějak hýbejte. Nemusíte běhat nebo plavat, pokud jste někdy hodně utahaní. Stačí krátká procházka. (I když běh a plavání jsou samozřejmě lepší.)
  3. Přemýšlejte o jídle. Obsahuje jen prázdné kalorie nebo i nějaké živiny (vitamíny, minerály, dobrý zdroj energie)? Jdete si přidat proto, že máte hlad, anebo jenom chuť? Nestačí vám jeden kousek koláče místo dvou?
  4. Hledejte v regálech co nejméně upravené a průmyslově zpracované potraviny (ty hodně zpracované obsahují prázdné kalorie, o kterých jsem psala v předchozím bodě) s co nejjednodušším složením, to znamená například mléčné výrobky jen z mléka a mléčné kultury, případně ze smetany nebo se solí, bez složek se záhadnými názvy typu "karanglutan". (Pravda, to je spíš zdravotní, než hubnoucí rada.)
  5. Místo absolutního zavržení bílé mouky jí spíše někdy nahrazujte celozrnnou (žitnou, špaldovou…) a soustřeďte se na omezení pečiva a těstovin (opět ne vynechání, jen toho nejezte moc).
  6. Když už hodně jíte, nebo si neodpustíte sladké, snažte se dostatečně hýbat.
Kromě toho nebrat dietu víc vážně, než je to nutné, jsem se tyto prázdniny naučila užívat si běhání. Ano, já, největší lenoch a odpůrce pohybu. Také vám tedy prozradím tajemství, jak se z neběžce můžete stát běžcem.
  1. Začínejte pomalu. Když se hned budete snažit uběhnout deset kilometrů, pouze se odrovnáte a běhání navždy zavrhnete. Doporučuji běhat nejprve dvacet minut, pak postupně přidávat.
  2. Zjistěte, co vám vyhovuje. Pomáhají vám písničky běhat rychleji a déle? Choďte běhat se sluchátky. Nebo naopak se vám líbí jenom prostě běžet a vyčistit si hlavu? Běhejte bez hudby.
  3. Kupte si dobré běžecké boty. Dříve jsem běhala ztěžka, hodně jsem zabírala lýtky a musela se k běhu přemlouvat. Teď mám nové boty a běhání je jedna radost. Běhám zlehka a posiluji rovnoměrně stehna i lýtka. Samotnou mě překvapilo, co dokážou boty!
A to je z mých hubnoucích deníků vše. Teď už budu o hubnutí psát pouze příležitostně, když přijdu na nějaké nové tipy a rady.

Žádné komentáře:

Okomentovat