sobota 23. srpna 2014

K. V KUCHYNI: BRETAŇSKÁ BUCHTA

vlevo nahoře koláč far, vpravo nahoře moje bretaňská buchta



Abych věci uvedla na pravou míru, tato buchta moc společného s Bretaní nemá. Nemyslím si, že v Bretani nějakou takovou pečou. K jejímu upečení mě však inspiroval bretaňský koláč far.
Ten jsem zkoušela podle Apetitu (www.apetitonline.cz/recepty/205-bretansky-kolac-far). Nedbala jsem popisu, že jako buchta jen vypadá, a chutná spíše jako pudink, a už si představovala hodně našlehanou, vláčnou a navoněnou buchtu se šťavnatým bonusem v podobě švestek. Far byl zajímavým ozvláštněním, něco takového jsem ještě neměla. Jenže to byl dost sladký a takový těžší zapečený pudink, co měl k mé vysněné buchtě hodně daleko. A protože jsem se té buchty nechtěla vzdát, pustila jsem se do ní sama.
Upravila jsem poměry, nadýchala těsto kypřicím práškem a sněhem z bílků a dala švestky do tvarohové náplně, aby nebyly jen "suché tvrdé cosi". Výsledkem je návykově dobrá buchta, chuťově někde mezi piškotem a bábovkou.

BRETAŇSKÁ BUCHTA

Příprava: 25-35 minut
Pečení: 45 minut

Množství: 12 řezů (nebo nespočet "malých užíracích proužků")

Ingredience na těsto:
250ml mléka
100g másla + na vymazání formy
2 lžíce rumu
3 vejce + 2 bílky
180g krupicového cukru
20g vanilkového cukru
300g polohrubé mouky + na vysypání formy
1 sáček kypřicího prášku
špetka soli

Ingredience na náplň:
500g tvarohu
3 lžíce moučkového cukru
1 lžíce vanilkového pudinkového prášku
mléko podle potřeby
150g sušených švestek

Postup:
  1. V hrnci přiveďte mléko k varu. Potom stáhněte na mírný stupeň. Po částech přidávejte máslo a nechte rozpustit. Když je všechno máslo rozpuštěné a na povrchu se tvoří bubliny, stáhněte mléko z plotny, vmíchejte rum a nechte vychládat.
  2. Do mísy rozklepněte vejce a za stálého prošlehávání k nim přisypávejte krupicový a vanilkový cukr. Poté šlehejte 5-10 minut, až směs zesvětlá a stane se z ní pěna.
  3. K pěně pomalu přilijte mléko s máslem a rumem. Šlehejte 2-3 minuty. Mouku promíchejte s kypřicím práškem a postupně ji přimíchávejte za stálého šlehání. Prošlehávejte ještě 3-5 minut, aby se těsto provzdušnilo a dokonale promíchalo. V jiné míse z bílků se solí ušlehejte sníh. Opatrně ho přimíchejte k těstu.
  4. Troubu předehřejte na 180°C. Vymažte a vysypte formu. Nalijte do ní třetinu těsta a dejte ho zapéct na 10 minut.
  5. Mezitím metlou ručně prošlehejte tvaroh s cukrem, pudinkovým práškem a mlékem. Rozprostřete ho za zapečené těsto, vmáčkněte do něj švestky a trochu je obalte tvarohem i svrchu. Zalijte zbylým těstem a pečte zhruba 35 minut.

Tipy:
  • Formu volte kameninovou nebo keramickou. Moje forma má rozměry 24x24 cm, snažte se vybírat podobně velkou (třeba obdélníková 20x30 cm, čtvercová 23x23 nebo 25x25 cm, kulatá o průměru 26cm). Ve výrazně větší formě se tenčí vrstva těsta peče o 10-20 minut kratší dobu, ve výrazně menší je těsto vyšší, a proto je ho potřeba péct naopak o 10-20 minut déle.
  • Kdo se nebojí experimentovat, může zkusit citronovou variantu. Vanilkový cukr nahraďte dalším krupicovým, místo rumu použijte citronovou šťávu, tu ale přidávejte ale až těsně před moukou, a do těsta i náplně přistrouhejte citronovou kůru.
  • Tvaroh použijte vaničkový (je krásně krémový), buď polotučný, nebo tučný. První je pevnější a musíte k němu přimíchat celkem dost mléka (asi 50 ml), druhý nepotřebuje skoro žádné mléko, je tekutější, a ještě více krémový.

P.S. Jak vidíte, postup zní: Šlehat, šlehat, šlehat. Takže jestli si nechcete odrovnat ruce, nedoporučuji vám se do buchty pouštět bez ručního šlehače nebo kuchyňského robota.

Žádné komentáře:

Okomentovat